کابل جوشکاری

فهرست مطالب

سیم ها و کابل های برق با ویژگی های مختلف و برای کاربردهای متفاوت تولید و عرضه می شوند. یکی از انواع کابل نسوز سیلیکونی، کابل جوشی است. سیمی که برای انتقال انرژی الکتریکی از دستگاه جوش به الکترود جوش استفاده می شود، کابل جوش نامیده می شود. انتقال جریان بالا، انعطاف پذیری کافی، مقاومت کافی در برابر دماهای بالا و البته استحکام و مقاومت در برابر آسیب های فیزیکی از جمله ویژگی های مورد نیاز یک کابل جوش مناسب است. آمپراژ دستگاه های جوش برای ذوب الکترود بسیار بالاست و به طور متوسط این کابل ها باید قدرت انتقال 100-200 آمپر را داشته باشند. برای این منظور کابل های جوش در استانداردهای مختلف و برای انواع دستگاه ها با توان های مختلف ساخته می شوند.
در این مطلب قصد داریم شما را با انواع ویژگی های ساختاری کابل جوش آشنا کنیم. پس تا پایان مطالب با ما همراه باشید.
از ویژگی های عالی کابل جوش می توان به ویژگی ترموپلاستیک آن اشاره کرد که باعث می شود تحمل بسیار خوبی در برابر پاشش جوش داشته باشد و دوام خوبی برای مدت طولانی داشته باشد.

انواع کابل جوشکاری

کابل از مهم‌ترین تجهیزات جوشکاری است که از آن برای برقراری جریان استفاده می‌شود. برای اینکه بتوانیم بهترین کابل جوشکاری را انتخاب کنیم، بهترین کار استفاده از راهنمایی‌های فردی است که تجربه بالایی در این زمینه دارد. توان دستگاه جوشکاری و محیط استفاده از دستگاه و آسیب‌های فیزیکی موجود در محیط کار، نقش مهمی در انتخاب کابل مناسب خواهند داشت.
تفاوت نوع کابل‌های مورد استفاده در فرایندهای مختلف جوشی است که در جوش‌های الکتریکی به دو نوع جوش مقاومت و جوش arc تقسیم می‌شود.
برای این منظور از انواع کابل جوشکاری با سطح مقطع هادی متفاوت و دارای عایق با میزان مقاومت و انعطاف مختلف استفاده می‌شود. این کابل‌ها باید انعطاف‌پذیری و استحکام مناسبی داشته باشند؛ در واقع این ویژگی زمانی به طور عالی به چشم می‌آید که افراد باید به طور دائم این کابل را روی زمین‌های غیر مسطح بکشند که درصورت نداشتن انعطاف‌پذیری، مشکلات فراوانی به وجود می‌آید.

کابل‌های جوشکاری در دو نوع افشان و بافته، با جنس هادی مس یا آلومینیوم تولید می‌شوند و دارای اندازه سطح مقطع هادی مختلف با اندازه‌های معمول ۱۲.۱۴ و ۱۶ هستند. رابطه مستقیمی میان سایز کابل و ظرفیت آمپر قابل تحمل آن وجود دارد و توجه به این نکته ضروری است که با توجه به نوع دستگاه سایز کابل مورد نظر را انتخاب کنید. علاوه‌بر این، با توجه به افت ولتاژ در طی مسیر، فاصله و متراژ کابل نیز در انتخاب سایز مناسب کابل، تاثیر گذار است.

کابل جوشکاری

نکات انتخاب کابل جوشکاری

کابل جوشکاری دارای انواع مختلفی است که هر کدام دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند و باعث می‌شود دارای قیمت‌های مختلفی نیز باشند. اگر شما قصد خرید این کابل‌ها را دارید بهتر است که با راه‌های تشخیص سیم مرغوب و با کیفیت آشنا شوید. اگر بخواهیم از ویژگی‌های یک کابل جوشکاری استاندارد و با کیفیت بگوییم، می‌توان به این موارد اشاره کرد:
◀مهم‌ترین موضوع در انتخاب کابل جوشکاری مناسب، جریان قابل انتقال آن است که باید مناسب دستگاه جوشکاری باشد.
◀میزان انعطاف و مقاومت کابل در برابر شرایط فیزیکی و آسیب‌های مختلف نیز باید به‌درستی بررسی شود و اگر در محیطی با انواع و اقسام فرسایش قرار است استفاده شود، کابل مورد نظر باید دارای عایق مناسب باشد.
◀یکی از ویژگی‌های کابل مرغوب، نداشتن برامدگی و داشتن سطح بیرونی مسطح است. درصورتی که کابل برش داده شود، اگر که هادی در وسط عایق قرار باشد، کابل استاندارد و باکیفیت است.
◀ضخامت یکسان و برابر در سرتاسر کابل، انعطاف‌پذیر بودن و کشسانی عایق کابل جوری که بتوان آن را از روی مس جدا کنیم.
◀به‌منظور حرکت ساده‌تر و جابه‌جایی راحت‌تر در حین کار، کابل جوشکاری حتما باید انعطاف مناسبی داشته باشد.
◀بخش هادی کابل درصورتی که استاندارد باشد، تغییر رنگ نمی‌دهد و دچار اکسیدشدگی نمی‌شود.
◀حداکثر دمای قابل تحمل کابل نیز موضوع مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت. کابل نسوز جوشکاری، یکی از نمونه‌های مرغوب و با کیفیت است که با توجه به مقاومت دمایی بسیار بالا، برای استفاده در مکان‌های مختلف، مناسب هستند.
◀یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در کابل‌های مختلف، بخش هادی کابل می‌باشد که معمولا از چند رشته رسانا همانند مس تشکیل شده است. که هرچه سطح مقطع هادی بزرگ‌تر باشد، ظرفیت آمپر قابل انتقال آن بیشتر بوده و در نتیجه قیمت و کیفیت کابل جوشکاری بیشتر است.
◀برند و کیفیت کابل نیز هم در کارایی، دوام و هم در میزان افت ولتاژ و مصرف برق و سلامت دستگاه، مهم است. کابل‌های جوشکاری آگر سیلیکون با ظرفیت‌های مختلف، با رعایت تمامی استانداردهای مورد نیاز تولید شده‌اند.

کاربرد کابل جوشکاری

تا اینجا با ویژگی‌های مختلف این کابل آشنا شدید و متوجه شدید که یک کابل باکیفیت چه ویژگی دارد، اکنون قصد داریم که شما را با کاربردهای مختلف آن آشنا نماییم. در کلیه‌ی مکان‌ها و موقعیت‌هایی که نیاز به جوش الکتریکی باشد، کابل‌های جوشکاری مورد نیاز هستند. از جمله این کاربردها می‌توان به استفاده آن در صنعت خودروسازی، صنعت کشتی سازی، ساختمان‌سازی و… اشاره کرد. این کابل‌ها همچنین برای انواع جوش و اتصال تجهیزات زیادی از جنس کامپوزیت، سرامیک، پلیمر، فلز و… کاربرد دارند.

با یک مشاوره رایگان با کارشناسان آگر سیلیکون از قیمت بهترین محصولات از جمله کابل نسوز با خبر شوید!

۰۹۱۲۱۲۱۳۲۶۵ – ۰۹۱۲۶۹۳۱۳۶۴  – ۰۲۱۳۳۹۰۸۵۱۰

سخن نهایی

بطور کلی کابل‌ها دارای کاربردهای فراوانی هستند و جزو مهم‌ترین و اساسی‌ترین وسایل مورد نیاز در اتصالات برقی و سیستم‌های مختلف می‌باشند. برخی از کابل‌ها به منظور اهداف خاص و با ظرفیت انتقال جریان و ولتاژ خاص، دمای بالا و یا دارای عایق‌های خاص با مقاومت متفاوت و… تولید می‌شوند. یکی از انواع کابل‌ها، کابل جوشکاری است که با ظرفیت انتقال جریان بالا و با مقاومت فیزیکی و انعطاف قابل قبول و در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند. مجموعه‌ی آگر سیلیکون، با تولید کابل‌های جوشکاری در اندازه‌های مختلف و با دوام و کیفیت قابل قبول و قیمت مناسب، تلاش کرده است تا تمامی استانداردهای مورد نیاز برای یک کابل‌جوشکاری با کیفیت را رعایت کند.

بروز رسانی در تاریخ 19 اسفند 1401

اشتراک گذاری
فهرست مطالب