وارنیش نسوز

فهرست مطالب
وارنیش نسوز

وارنیش نسوز از مواد پر استفاده در زمینه عایق‌بندی سیم‌ها و اتصالات محسوب می‌شوند. بعید است شما تا کنون با وارنیش‌ها و به خصوص، وارنیش نسوز مواجه نشده باشید؛ اما از سوی دیگر احتمال آن که نام آن‌ها را بدانید و یا درباره کاربرد دقیق آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید، احتمالی قوی محسوب نمی‌شود.
وارنیش‌های نسوز در مدل‌ها و انواع مختلفی تولید شده و در بازار برای استفاده همگان، قرار دارند.
برای شناخت هرچه بهتر کارکردهای وارنیش نسوز، ابتدا باید درباره ماهیت کلی این لوازم، اطلاعاتی به دست آورده و آن‌ها را با دقت مطالعه و تحلیل نماییم.
وارنیش‌ها، نوعی پوشش هستند که به عنوان عایق بر روی کابل‌ها و سیم‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع مختلفی از وارنیش‌ها در بازار موجود هستند مانند وارنیش‌های ساده، حرارتی و در آخر، وارنیش‌های نسوز. وارنیش‌های نسوز علاوه بر محافظت و عایق‌بندی سیم‌ها و کابل‌ها، از آن‌ها در مقابل حرارت و دمای بالا نیز به خوبی پشتیبانی خواهند کرد.
این کابل‌ها که به عنوان کابل نسوز نیز از آن یاد می‌شود، در برابر حرارت بالا ذوب نشده و حتی تغییر حالت نیز نخواهند داد. نکات مثبت زیادی درباره این کابل‌ها وجود دارد و استفاده از آن‌ها، در مراکز و تاسیساتی که ممکن است در خطر آتش‌سوزی باشند، رواج دارد. یکی از بهترین نکات درباره این کابل‌ها، عدم تغییر سایز آن‌ها است. از آنجا که وارنیش نسوز در برابر حرارت مقاوم است، در نتیجه امکان تغییر سایز و افزایش قطر در آن‌ها نزدیک به صفر خواهد بود.

با یک مشاوره رایگان با کارشناسان آگر سیلیکون بهترین گزینه را انتخاب کنید!

۰۹۱۲۱۲۱۳۲۶۵ – ۰۹۱۲۶۹۳۱۳۶۴  – ۰۲۱۳۳۹۰۸۵۱۰

انواع وارنیش نسوز

وارنیش‌های نسوز از لحاظ روکشی که در ساخت آن‌ها استفاده شده، به دو گونه اصلی تقسیم می‎شوند. انتخاب وارنیش نسوز مناسب، باید بر اساس خواص لایه رویی آن‌ها بوده و بر اساس آن تعیین گردد. در ادامه به بررسی هرکدام از انواع وارنیش‌های نسوز پرداخته و نکات مثبت و منفی هرکدام را بررسی می‌کنیم.

• وارنیش نسوز با روکش سیلیکون

سیم نسوز با روکش سیلیکون، از الیاف شیشه بدون آلکای تشکیل شده است. این نوع از عایق‌ها می‌توانند تا دمایی بالاتر از دویست درجه سانتی‌گراد را به راحتی تحمل کرده و در دمایی با این شدت، در برابر تغییر شکل مقاومت کنند. کابل سیلیکونی می‌تواند با خواص ضد روغنی و ضد اسیدی خود، به راحتی هر چه تمام‌تر امنیت کابل‌ها و سیم‌های شما را تضمین کرده و در برابر بروز هرگونه مشکل، از خود مقاومت نشان دهد.
سیم سیلیکونی علاوه بر خواصی که گفته شد، از خاصیت انعطاف‌پذیری بالایی نیز بهره‌مند بوده و می‌توانند در برابر برخی از آسیب‌ها و فشارهای فیزیکی، به عملکرد عادی خود ادامه دهند. از وارنیش نسوز سیلیکونی در سیم‌کشی‌های لوازم خانگی، موتورها و دینام‌ها، لوازمی که به شکل مداوم در معرض حرارت هستند، ژنراتورها، ترانسفورمرها و وسایل گرمایشی مختلف استفاده می‌شود.
این نوع از وارنیش‌ها از نظر سیستم ساختاری و عملکردهای متفاوت، در بسیاری از نقاط جهان رتبه برتر را داشته و اغلب کشورها، از این نوع وارنیش به عنوان گونه اصلی استفاده می‌کنند.

وارنیش نسوز

سایر وارنیش‌های نسوز

وارنیش نسوز با کابل پی وی سی: این نوع از کابل‌های نسوز با ترکیباتی شیمیایی مانند کابل‌های سیلیکونی ساخته می‌شوند اما لایه‌ای از پی وی سی به صورت مضاعف بر روی آن‌ها قرار دارد. این سیم نسوز، می‌تواند تا دمایی در حد ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد را به راحتی تحمل کند. هرچند که این دما نیز به خودی خود بالا بوده و می‌تواند امنیت ما را در بسیاری از موارد تامین کند، اما یک دوم دمایی است که سیم نسوز سیلیکونی قدرت تحمل آن را خواهد داشت. از این نوع از سیم‌ها نیز در الکتروموتورهای مختلف و برخی از لوازم برقی استفاده می‌شود.
خاصیت ضد اسید و ضد روغن بودن این سیم‌ها، به قدرت سیم‌های سیلیکونی نخواهد بود اما می‌تواند خواسته‌های شما را تا حد مشخصی برآورده کرده و امنیت کابل‌های شما را تامین نماید. واضح است که هم وارنیش نسوز سیلیکونی و هم کابل‌های نسوز پی وی سی، می‌توانند در دمایی بالاتر از اعداد گفته شده شکل ظاهری خود را حفظ کنند، اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که دمای اعلام شده دمایی است که در آن عایق حرارتی به شیوه‌ای مناسب و امن به کار خود ادامه خواهد داد.

کاربرد وارنیش نسوز

همانطور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره کردیم، وارنیش نسوز در صنایع و لوازم مختلفی استفاده می‌شود و شما می‌توانید با استفاده از آن، امنیت انواع سیم و کابل‌ها را بر عهده گرفته و آن‌ها را بیمه نمایید.
لوازمی مانند گاز، بخاری و مایکروویوها، تماما از وارنیش نسوز در سیم‌کشی‌های داخلی خود استفاده می‌کنند؛ هرچند که این استفاده یکی از رایج‌ترین استفاده‌ها از سیم‌های نسوز به شمار می‌رود، اما تنها استفاده ممکن نخواهد بود.
بسیاری از شرکت‌ها و کارگاه‌های تاسیساتی، برای حفظ امنیت جانی و مالی خود، از انواع مختلف سیم‌های نسوز و وارنیش‌های حرارتی استفاده می‌کنند. نکته مثبت درباره وارنیش نسوز، این است که حتی اگر این عایق‌ها دچار آتش‌سوزی و حریق شوند، باز هم در کمتر از ۱۰ ثانیه خاموش شده و از ادامه پیدا کردن حریق، جلوگیری می‌کنند. اگر قصد استفاده از وارنیش نسوز را در ساخت و تعمیر لوازم خانگی دارید، بهتر است تا در ابتدا به سایز و نوع آن دقت کرده و سپس، اندازه مورد نظر خود را خریداری نمایید. انتخاب سایز مناسب در این عایق‌ها به رعایت هر چه بهتر نکات ایمنی کمک کرده و امنیت شما را به صورتی دو چندان، ضمانت خواهد کرد.
حال که با ویژگی‌های مختلف وارنیش نسوز و خواص اصلی آن آشنا شدیم، وقت آن رسیده تا از این دانش استفاده کرده و برای خرید بهترین عایق موجود در بازار، اقدام نماییم. حتی اگر محیط کاری شما ریسک بالایی در زمینه حریق نداشته و احتمال وقوع حوادث آتش‌سوزی در آن کم است، شما همچنان می‌توانید از وارنیش حرارتی استفاده کرده و کار خود را بیش از پیش، ایمن نمایید.
انتخاب وارنیش مناسب و عایق‌بندی صحیح سیم‌ها و کابل‌ها، نشانه میزان اهمیت به شغل و آینده‌نگری ظریف شما خواهد بود.

بروزرسانی در تاریخ 19 اسفند 1401

اشتراک گذاری
وارنیش نسوز
فهرست مطالب