سیلیکون رابر

فهرست مطالب
سیلیکون رابر

سیلیکون رابر در صنعت کابل و عایق، تلاش هایی برای معرفی مواد با مقاومت قابل توجه در طیف وسیعی از دماها صورت گرفته است. یکی از این مواد با مقاومت شگفت انگیز، لاستیک سیلیکونی است که از نظر محیطی غیر واکنشی است و بین 60- تا 300 عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهد. می‌پرسید سیلیکون رابر چیست؟ باید بگوییم که این یک ماده لاستیکی مدرن است که از ترکیبی از سیلیکون، یک پلیمر ترکیبی معدنی و یک زنجیره به هم پیوسته از مونومرها و همچنین اکسیژن و هیدروکربن ها ساخته شده است. سیلیکون به دلیل مقاومت بالا در دماهای مختلف و مواد شیمیایی مختلف در عایق های تجاری، پوشش های حرارتی، تولید سیم نسوز سیلیکونی، کابل نسوز سیلیکونی و پوشش های نیمه هادی ها استفاده می شود.

سیلیکون رابر چیست

انواع سیلیکون رابر

مدل‌های مختلفی از سیلیکون رابر وجود دارد که با مشخصات فنی منحصر به خود در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر سیلیکون کاربرد خاص خود را دارد که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم:

سیلیکون مایع

سیلیکون مایع را معمولا به نام روغن سیلیکون هم می‌شناسند چرا که از زنجیرهای مستقیم پلیمر بدون این که به هم اتصالی داشته باشند، ساخته می‌شوند. این مدل سیلیکون بیشتر برای موادهای آرایشی آن هم به عنوان یک چرب کننده یا افزودنی رنگی و… کاربرد دارد.

سیلیکون ژلی

سیلیکون ژلی یک مدل دیگر سیلیکون رابر است که در بین زنجیرهای پلیمری آن‌ها مقداری اتصال وجود دارد. مصرف این سیلیکون هم در مواد آرایشی است یعنی به عنوان یک فرمولاسیون موضعی به جهت بافت‌های زخمی و… استفاده می‌شود. این ماده یم سیلیکون مایع را تشکیل داده و در نهایت پوست را هم آبرسانی و یا هیدراته می‌کند. باید بدانید که این ژل سیلیکونی برای بخش نرم بسیاری از کفی کفش‌ها هم استفاده می‌شود.

سیلیکون پلاستیکی (الاستومر)

این سیلیکون از اتصال‌های با مواد لاستیکی بهره می‌برد و بیشتر به عنوان یک عایق در الکترونیک و صنعت برق کاربرد دارد. برای مثال در کابل سیلیکونی آن هم مدل نسوز، مهر و موم کردن وسایل نقلیه مخصوص هوا فضا، مقره سازی‌ها، کابل نسوز و… کاربرد دارد. البته این سیلیکون رابر در موارد دیگری همچون تولید سیم نسوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیلیکون رزینی

یک مدل سیلیکون که سفتی و سختی مثال زدنی دارد سیلیکون رزینی است. ضخامت این سیلیکون بالا بوده و در موارد مختلفی وجود آن را مشاهده می‌کنید. به عنوان یک پوشش بسیار مقاوم در برابر حرارت، هوا و آب برای محافظت بیشتر از ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

⭐⭐⭐⭐⭐

با یک مشاوره رایگان با کارشناسان آگر سیلیکون بهترین گزینه را انتخاب کنید!

۰۹۱۲۱۲۱۳۲۶۵۰۹۱۲۶۹۳۱۳۶۴ ۰۲۱۳۳۹۰۸۵۱۰

⭐⭐⭐⭐⭐

نمونه‌هایی از ترکیبات سیلیکونی

برخی سیلیکون‌ها نیز از ترکیبات سیلیکونی ساخته شده‌اند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:
◀ Silicon dioxide (SiO2)
◀ Silicon tetrachloride (SiCl4)
◀ Silicon tetrafluoride (SiF4)
◀ Trichlorosilane (HSiCl3)
◀ Silicates
◀ Silane (SiH4)
◀ Silicic acid (H4SiO4)
◀ Silicon carbide (SiC)

قیمت سیلیکون رابر

کاربرد سیلیکون رابر

زمانی که عوامل متعدد بررسی می‌شوند برای مثال واکنش‌های فردی، ترکیبات شیمیایی، مدت زمان همجواری، ترکیبات شیمیایی و… دیده می‌شودکه اثرات منفی از سمیت سیلیکون (در حالت استاندارد) روی انسان به وجود نمی‌آید. البته به ندرت برخی عوارض جانبی با توجه به حساسیت پوست اعلام کرده‌اند. با توجه به این موارد و توانایی بالای سیلیکون در برطرف کردن فناوری‌های به‌روز باعث شده که در مصارف بالایی رخ نمایی کنند. و به عبارتی گستره استفاده از سیلیکون رابر به عنوان بهترین عایق بیشتر شده است.
البته علاوه بر حضور موثر این عنصر به عنوان یک عایق می‌توان گفت که ویژگی‌های زیادی داشته یعنی ایمنی طولانی مدتی دارد و در برابر میدان مغناطیسی هم مقاومت عالی از آن دیده می‌شود. این عنصر ضریب مصرف انرژی را به اندازه قابل توجهی کاهش می‌دهد و تمام این موارد منجر می‌شوند که در صنایع مختلفی همچون بسته بندی، الکترونیک، مخابرات و… از آن بهره‌مند شوند.
اما باید اشاره شود که استفاده از سیلیکون در صنایع کابل‌سازی بسیار پیشرفت دارد و چون ویژگی‌های ذاتی همچون مقاومت در برابر دمای سخت، رطوبت بالا، برودت و… در آن وجود دارد به عنوان روکشی مستحکم در سیم و کابل‌ها استفاده می‌شود.
البته استفاده از سیلیکون رابر در صنعت روشنایی، لوازم خانگی، صنعت پزشکی و… هم به عینه قابل مشاهده است و نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.
مزایای سیلیکون رابر
به دلیل ساختاری که سیلیکون رابر دارد مزیت‌های زیادی به چشم می‌خورد که نمی‌توان یک یا چند مورد آن را نام برد. این عنصر دومین عنصر فراوان در پوسته زمین است که کلکسیونی از مزیت‌ها و فواید را در خود جای داده است. از جمله مزیت‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
» در برابر اوزون تغییر ناپذیر است.
» از مقاومت شیمیایی بالایی بهره‌مند است.
» خواص الکتریکی و مکانیکی خوبی دارد.
» خاصیت آب گریزی دارد.
» رنگ‌پذیری آن به سهولت انجام می‌شود.
» در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت بالایی دارد.
» شفافیت بالایی داشته و طول عمر آن نیز زیاد است.
» از نظر هزینه دارای صرفه اقتصادی خوبی است.
تمام این موارد بخش کوچکی از مزیت‌های سیلیکون رابر هستند که می‌توان آن‌ها را ذکر کرد. بنابراین در هنگام خرید این محصولات بایستی به کیفیتی که دارند توجه کنید چون بر قیمت آن هم موثر خواهد بود. در حقیقت به هر اندازه‌ای که قیمت محصول بالاتر باشد کیفیت نهایی آن هم بیشتر است.

سخن نهایی

آگر سیلیکون ارائه دهنده انواع سیلیکون رابر است در هنگام خرید هر نمونه از این سیلیکون‌ها باید به شفافیت ظاهری، سطح کیفی ارائه شده، جداسازی راحت از قالب، روندگی مناسب، مقاومت مکانیکی و… آن توجه کنید. زمانی که این موارد گفته شده کاملا استاندارد باشند، قیمتی که توسط فروشنده ارائه می‌شود کاملا قابل توجیه است و نمی‌توان خلاف آن را اثبات کرد. محصولات ارائه شده توسط آگر سیلیکون تماما باکیفیت هستند و قیمت مناسبی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

📝امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد نظرات و تجربیات خود را از خواندن این مقاله از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید.📝

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

انتشار در تاریخ 26 آبان 1401

اشتراک گذاری
سیلیکون رابر
فهرست مطالب